Forgotten Places

Štola podzemní továrny

Před samotným vstupem do štoly jsme se vypravili na vrchol Stránské skály, vybrali jsme si neobvyklou cestu při, které jsme museli lézt po skalách až na vrchol, ze kterého jsme měli výhled na celé Brno a přilehlý závod Zetor. Po sestupu jsme šli prozkoumat samotnou štolu, která má jeden kilometr chodeb.

Při průzkumu jsme narazili na pár lidí, kteří zde chodili se zapnutým bleskem na telefonu, což nás vcelku překvapilo. Také jsme narazili na skupinku dětí, které zde hráli nějakou hru v přírodě.

Ve štole se také nachází vnější vstup protiatomového krytu civilní obrany, který využívá Zetor. Protitlakové dveře mají známky pokusu o vniknutí, ovšem stále odolávají. Po stropě štoly můžeme najít izolátory po elektrifikaci, část štoly má vybetonovanou podlahu, zde probíhala omezená výroba součástek do armádních letadel od výrobce Heinkel Works.

Celou štolu nechali vytvořit Nacisté jako řešení kobercového bombardování spojenců. Před samotným uvedením štoly do plného provozu však byla zničena nadzemní továrna. Po válce byla část štol využita pro vybudování krytu civilní obrany. Tím se zamezilo vstupu do cca 250 metrů chodeb.